Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü nedir ne değildir? Her insanın gerçekleştirmek istediği ama fırsat bulamadığı hayalleri vardır, bunlardan biri  muhakkak yamaç paraşütü dür. Gökyüzünde kuşlar gibi süzüle bilmeyi, yeryüzünü doyumsuzca izlemeyi kim istemez ki? Peki ya yamaç paraşütünü nedir, nasıl yapabiliriz gelin birlikte bakalım.

Yamaç paraşütü nedir?

Yamaç paraşütü herhangi bir hava aracı veya özel bir piste ihtiyaç duyulmadan yükseltisi fazla olan, rüzgar eşliğinde yapılan bir hava extreme sporudur. 1980 yılının başında  bulunmuştur. İsviçre Alpler’i ve fransa da hayat bulan bu spor birçok ülkede yaygınlık göstermiştir.  Paraşüt en hafif hava aracı statüsünde olmasındaki en büyük etken ise teknolojideki gelişmelerdir. Hafif yapısı sayesinde kolay taşınabilir, uygun yamaç ve tepelerden uçmaya imkan sağlar. Yamaç paraşütü rüzgarı kanatların altına alarak hızlanılır ve uçuşa geçilir. Rüzgar sayesinde havada çok yüksek noktalara çıkmak ve uzun süreli havada kalmak mümkündür. Bilinmesi gerekli olan noktalardan biri de yamaç paraşütüyle atlayış yapılmaz. Paraşüt dallarından biri olan serbest paraşüt. Uçak, helikopter gibi yüksek bir noktadan atlanıldığınında yere düşmeden açılması hedeflenen ve şoka dayanıklı olması ile üretilen bir paraşüt türüdür. Oysa yamaç paraşütünde kanatlar yere serilir pilotun ipleri çekmesi ile kanatların altı hava ile dolar ve uçuş için hazırlanılır. Yerden hava akımı ile  kalkan kanatlar pilotun başının üst tarafına gelir ve pilotun hızla koşması ile paraşüt havalanır ve uçuşa geçilir.

yamac-parasutu-nedir

Yamaç paraşütü nasıl yapılır?

Yamaç paraşütü yapmak için öncelikle spor için uygun olan bir alana gitmemiz gerekir. Burası dağlık yamacı olan bir yer olabilir. Pilotun ve sizin güvenliğiniz açısından eğimi uygun ve kanadının takılmasına engel olmayacak ağaçların olmadığı bir yerde uçuşu gerçekleştirebilirsiniz. Pilotla değil de kendiniz profesyonelce yamaç paraşütü yapmak  istiyorsanız. Öncelikle 6 ila 15 kg ağırlıkları arasındaki paraşütünüzü yamaca taşımalısınız veya araçla çıkarmalısınız. Sonrasında uçuşu gerçekleştirmek için kas gücü ve biraz rüzgara ihtiyacınız olacak, siz hızlanıp koştuğunuzda rüzgar kanatların altına girecek ve havalanacak  bu sayede uçmuş olacaksınız. Uzun süreli uçuşlarda veya eğitim uçuşlarında iniş yapmak serbest paraşüte oranla daha rahattır. En önemli nokta ise yamaç paraşütü yapmak için bilgi, beceri ve deneyim olması gerekmektedir. Herkese iyi uçuşlar dileriz.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel