P5 Yamaç Paraşütü İleri Seviye Eğitimi

P3 sertifikanı aldın ama durmak istemiyorsan, doğru yerdesin! P4 yamaç paraşütü pilot eğitimini alarak daha fazla uçuşa hazır ol. Artık seni zorlu havalar bile durduramayacak.

İstediğin heyecan ve adrenalin gökyüzünde seni bekliyor. Üstelik bu eğitim için uzaklara gitmene gerek yok. İstanbul’da heycanlı uçuş keyfi ve muhteşem manzaralar için sayfada bulunan whatsapp veya telefon numaramızdan bize ulaşabilirsin.

 Heyecanı doruklarında yaşamaya devam et!

Sık Sorulan Sorular

SIV kelimesini Uçuş sırasında gerçekleşen olayların simülasyonu olarak açıklayabiliriz. Bu sebeple de yamaç paraşütü pilotlarının almaları gereken önemli eğitimlerden birisi olmaktadır. Çünkü bu eğitim ile pilotlar uçuşlar sırasında başlarına gelebilecek sorunların üstesinden nasıl geleceklerini öğrenmektedir. SIV acil durum eğitimleri güvenlik gerekçeleri ile büyük su kütlelerinin üzerinde gerçekleşmektedir. pilotların özgüvenlerini önemli ölçüde artıran SIV eğitimleri P3 eğitimini tamamlamış ve yelken ve termik paraşüt eğitimlerine başlayacak pilotlar için uygun olmaktadır. Çünkü uzun mesafe uçuşları yapmak isteyen pilotların bu eğitimi almadan termik uçuşlara başlamaları ufak aksaklıkların büyük problemlere sebep olmasına neden olmaktadır.
İstanbul’un en iyi yamaç paraşütü okullarından birisi olan kurumumuzda termik uçuş deneyimi için önemli olan P4 eğitimini de sizlere sunmaktayız. Kursun gereklerini ve tamamlama şartlarını yerine getiren kursiyerlerimiz bu çalışmalarının sonunda THK lisansına sahip olmaktadır. Bu eğitim için gerekli ücretler için ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu bulunmamak

Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak, şartları aranır.

Pilot(P4) eğitimlerini tamamladıktan sonra kendi sorumluluğunda en az 10:00 saat GPS kayıtlı uçuş yapmış olmak,

18 Yaşını doldurmuş olmak.

Eğitim programı her yılın başında revize edilerek onay için THK Genel başkanlığına gönderilir.Yer çalışmalarında her öğrenciden kanadı uçuşa hazırlaması, baş üzerinde tam olarak kontrol edebilmesi ve ters kalkış pozisyonu ile koşusunu doğru olarak yapabilmesi istenir. Teorik ve uygulamalı eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar sınava tabi tutulurlar. Uygulamalı eğitimlerde başarısız olanlar gerekli kayıtlar tutularak kurstan ihraç edilir. Geçerli not %75’tir. Yazılı sınav sonucunda geçerli not alamayanlara talepleri halinde 1 gün hazırlık süresi verilerek sözlü ve yazılı sınav tekrarı yapılır. Sınav sonuçları kursiyer durum çizelgesine kayıt edilir. Yapılacak sınav ve yer eğitiminde başarılı olanlar uçuşa başlatılır.
P5 eğitimlerinde hem teorik hem de uygulamalı dersler verilmektedir. Bu dersleri başarı ile bitirenlerin ise yazılı bir sınava girmeleri gerekmektedir. Bu sınavda başarılı olunabilmesi için ise notun %75 olması gerekmektedir. Bu başarıyı sağlayamayanların ise istemeleri durumunda ise 1 gün sonra yeniden yazılı sınava girebilirler. Uygulamalı eğitimlerde başarılı olamayanlar ise gerekli kayıtlar tutularak kurstan ihraç edilmektedir.
Bu eğitimde kursiyerler her türlü uçuş şartı için hazırlanmaktadır. Bu aşamalarda kursiyerlerden öncelikli olarak beklenen hem kendi hem de diğer pilotların güvenliklerini gözeterek uçmaları beklenmektedir.Yamaç paraşütü P5 eğitiminde kursiyerlerden beklenen öncelikle 90 km doğrusal uçuş yapabilmeleridir. Bu uçuşlar sırasında 15 km altında olan uçuşlar kayda alınmamaktadır. Kursiyerlerin 2 ile 4 arasında değişen uçuş hakları bulunmaktadır. İlk uçuşlarında 90 km uçuşu gerçekleştiren kursiyerlerin 15 km az olmamak şartı ile 2. uçuşu da gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bunların yanında yapılan uçuşların sadece irtifa süzülüşü şeklinde yapılmasına izin verilmemektedir.

P5 Yamaç paraşütü eğitimi için gerekli olan evraklar

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisifus

Adli sicil kaydı, kursun başlamasından en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır, 18 yaşının altındaki kişilerden alınmaz. (Adli Sicil kaydında her hangi bir nedenden yargısı devam edenle, taksirli suçlar dışında kalan suçlardan hüküm giymiş olanlar kursa kabul edilmezler.)

Kan grubu belgesi, (Ehliyet/Nüfus Cüzdanı üzerinde belirtilmiş ise yeterlidir.)

Öğrenim durum belgesi

“P2” Başlangıç Yamaçparaşüt Pilot Lisansı fotokopisi

Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf

Uçuş kaza sigortası ya da sigorta bedelini ilgili hesaba yatırdığına ilişkin banka dekontu

Aile hekimliğinden Yamaçparaşüt Sporu Yapabilir ibareli rapor almış olmak. Sorumlu öğretmen gerekli görmesi halinde Tam teşekküllü bir hastaneden “Uçuş ve Atlayışa Elverişlidir” ibareli heyet raporu talep edebilir.

Taahhütname, (18 yaşını doldurmamış olanlar için ayrıca velisinden imzalı ve noter onaylı muvafakatname belgesi, EK-A) alınır.
Kurs sonrasında sertifika arkasına yapıştırılmak üzere THK pulu,