Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Neler Gerekiyor?

Gökyüzünde özgürce hareket etmek herkesin hoşuna giden bir aktivite… Yamaç paraşütü yapmak gökyüzünde sınırsız bir hareket serbestliği tanıyor. Gökyüzünde güvenli bir uçuş sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Her şeyden önce, eğlenceli bir uçuş yapmak için gerekenler arasında donanımlı bir paraşüt eğitimi almak geliyor. Eğitim boyunca; ekipmanları tanımak ve paraşütü kullanmak için nasıl hareket edilmesi gerektiği kısa sürede kursiyerlere öğretiliyor. Sonrasında deneme uçuşları yapılarak, kısa sürede pratik çalışmalar da eğitim kapsamında tamamlanıyor.

Uçuş yapılacak yerin zorluğuna göre alınan eğitimlerin seviyesini kursiyer kendisi belirlemekte. Çok zorlu yüksekliklerden uçuş yapmak için ileri seviye eğitimler gerekiyor. Yamaç paraşütü ile unutulmaz bir uçuş yapmak için bazı ekipmanların eksiksiz uçuş sırasında hazır bulundurulması önemli. Bu ekipmanların nasıl kullanması gerektiği eğitimler sırasında uygulamalı olarak gösterilmekte. Tüm bunlardan sonra geriye kalan ise güzel bir manzaraya sahip atlayış yeri belirlemek…

yamac-parasutu-yapma-s2

Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Hangi Ekipmanlar Lazım?

Kubbe olarak da adlandırılan kanat, uçmak için gerekli olan malzemelerin başında yer alıyor. Kanat ağırlığı yapısı gereği düşük olduğu için, kanatların havadaki hareket kabiliyeti oldukça fazla. Kanatlar genelde polyester ve naylon ipek karışımından üretiliyor. Hava geçirmeyen yapısı sayesinde gökyüzünde güvenli bir uçuş yapmaya da imkan tanıyor. Kanatların en göz alıcı özelliği ise, canlı renklerle boyanmaları…

Yamaç paraşütü uçuşlarını izleyenler, paraşütlerin havadaki görüntüsünden oldukça etkilenmekteler. Öyle ki, seyir zevki yüksek bir uçuşu uzaktan izleyenlerin pek çoğu, vakit kaybetmeden yamaç paraşütü yapmak için iyi bir kurs aramaya başlıyor.

Yamaç paraşütü için askı ipleri de “olmazsa olmaz”lar arasında bulunuyor. Öyle ki, kanada bağlı olan çok sayıda askı ipi mevcut. Bu ipler çok ince bir yapıya sahip gibi görünse de, çok yüksek ağırlıkları kolaylıkla taşıyabiliyor. Bir paraşüt üzerinde yüzden fazla askı ipi, kanada bağlı olarak konumlanıyor. Askı ipleri 2 mm ölçüsünde üretilmekte ve ikili uçuşlarda da uçuş yapanlara güvenli bir deneyim yaşatıyor.

Harness olarak da adlandırılan Kuşam, uçuş yapan kişinin göğüs ve bacak bölgesinden bağlanan bir başka ekipman. Havadayken oturma imkanı sağlayan Kuşam, kişinin vücut yapısına ve ölçülerine göre rahatlıkla ayarlanabilmekte. Kuşam, birbirinden farklı özelliklere sahip şekillerde üretilerek kullanıcılara sunuluyor. Modern Kuşamlarda hava yastığı olmak üzere pek çok ekstra özellik de mevcut.

yamac-parasutu-yapma-s3

Uçuş İçin Gerekli Olan Diğer Ekipmanlar Neler?

Uçuş sırasında paraşütün sorunsuz bir şekilde gökyüzünde hareket etmesine ve uçuş yapan kişinin güvenliğini sağlamasına yardımcı olan bir diğer ekipman da taşıyıcı kolonlar. Taşıyıcı kolonlar, kuşam ile askı ipleri arasındaki bağlantıyı kurmakta. Yamaç paraşütü yapmak için kalkış aşamasında kanatları başa getiren de yine aynı taşıyıcı kolonlar. Hız azaltma durumlarında ihtiyaç duyulan fren, taşıyıcı kolonların bulunduğu yerde duruyor.

Yedek paraşüt, uçuş sırasında bulunması gereken güvenlik ekipmanlarından bir diğeri. Beklenmeyen durumlar karşısında yedek paraşüt devreye alınıyor ve gökyüzünün tadını çıkarmaya devam ediliyor. Yedek paraşütün devreye sokulması ve sorunsuz bir inişin gerçekleştirilmesi, ileri seviye eğitimlerin yanı sıra biraz da uçuş deneyimi gerektiriyor.

Paraşütle uçuş sırasında güvenliği en üst seviyeye çıkarmak doğru bir tercih olabilir. İniş sırasında ufak çaplı kazaların olumsuz sonuçlar doğurmaması için kask kullanılması da gerekiyor. Ayrıca rüzgar ve güneşin zararlarından korunmak için gözlük takılabilir. Soğuk bir hava durumunda uçuş yapacak olanların kalın kıyafet tercih etmeleri de son derece önemli. Gökyüzünün keyfini çıkarırken hasta olmayı sanırım kimse istemez. Bunun dışında, uçuş sırasında rüzgarın yönünü ve şiddetini ölçen bir rüzgarölçer kullanılabilir. Eğitim sırasında telsiz kullanımı, kursiyerlerle iletişim için ihtiyaç duyulan bir  başka ekipman olarak dikkat çekiyor.

Yamaç Paraşütü İçin Hava Durumu Nasıl Olmalı?

Gökyüzünde uçuş yaparken yağan yağmurun sizi rahatsız edeceğini düşünmüyoruz. Ancak, zorlu hava şartlarında paraşüt kontrolünü ve uçuş güvenliğini sağlamanın kolay olmayacağını bilmelisiniz. Yamaç paraşütü genellikle açık havalarda ve yağmurun olmadığı zamanlarda yapılmakta. İleri seviye pilotlar için hava şartlarının çok da etkisi bulunmuyor.

Güzel bir hava durumu, keyifli bir uçuş yapmak için son derece önemli. Gökyüzünde etrafı rahat bir şekilde izlemek için açık bir havanın doğru tercih olabileceği göz önünde bulundurulmalı. Bunun dışında, güzel hava durumu tercihiyle birlikte uçuş yapılacak yer için de seçici olmak tavsiye edilebilir. Yamaç paraşütü yapmak için harika bir manzara tercih edilmeli. Ali Dağı, Babadağ, Dinamit Tepesi, Hazarbaba Dağı ve Bozdağ mükemmel bir manzara eşliğinde yamaç paraşütü yapılabilecek yerlerden yalnızca birkaçı.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel