Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi

P2 başlangıç yamaç paraşütü eğitimini tamamladın; fakat bu uçuşlar sana yetmiyorsa, seni de p3 yamaç paraşütü eğitimine bekliyoruz. Daha çok eğlence, daha çok heyecan ve daha fazla uçuş seni bekliyor.

Sen de uçuşlarda kendi kararlarını verebilmek için P3 orta seviye yamaç paraşütü eğitimini hemen kayıt ol. Üstelik bu eğitim için uzaklara gitmene gerek yok. İstanbul’da heycanlı uçuş keyfi ve muhteşem manzaralar için sayfada bulunan whatsapp veya telefon numaramızdan bize ulaşabilirsin.

Sık Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimi ve P2 eğitimlerini bitiren kişiler istemeleri halinde yamaç paraşütü eğitimlerine P3 ile devam edebilirler. P2 seviyesini dahi bitirmiş olan kişiler kendi uçuş kararlarını verebilecek yetkinliğe ulaşmamış olurlar. Bu havacılık sporunu seven ve kendi uçuş organizasyonlarını gerçekleştirip kendi kararlarını almak isteyenler ise eğitimlerine P3 eğitimleri ile devam edebilirler.
Yamaç paraşütüne P3 eğitimi ile devam etmek isteyenler iletişim formlarımız ile bizlere ulaşarak kurs ücretleri ve gerekli belgeler hakkında detaylı bilgi alabilirler.
Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu bulunmamak

Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak, şartları aranır.

P2 Başlangıç Pilot sertifikasına sahip olmak.

Eğitim programı her yılın başında revize edilerek onay için THK Genel başkanlığına gönderilir.Yer çalışmalarında her öğrenciden kanadı uçuşa hazırlaması, baş üzerinde tam olarak kontrol edebilmesi ve ters kalkış pozisyonu ile koşusunu doğru olarak yapabilmesi istenir. Teorik ve uygulamalı eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar sınava tabi tutulurlar. Uygulamalı eğitimlerde başarısız olanlar gerekli kayıtlar tutularak kurstan ihraç edilir. Geçerli not %75’tir. Yazılı sınav sonucunda geçerli not alamayanlara talepleri halinde 1 gün hazırlık süresi verilerek sözlü ve yazılı sınav tekrarı yapılır. Sınav sonuçları kursiyer durum çizelgesine kayıt edilir. Yapılacak sınav ve yer eğitiminde başarılı olanlar uçuşa başlatılır.
Yamaç paraşütü P2 eğitimini tamamlamış olan kursiyerler hali hazırda 20 saat teorik ders görmüş ve genel havacılık kuralları, acil durumlar, yedek paraşüt açma, hava trafik kuralları, meteoroloji, sevk ve idare, aerodinamik ve telsiz konuşmaları konusunda bilgi sahibi olmuş anlamına gelmektedir. P3 eğitiminde ise paraşüt eğitiminin en önemli adımlarından birisi olan ters kalkış tekniğinin öğrenilmesi için saha eğitimlerine başlanmaktadır. Yer çalışmalarında ters kalkma eğitimlerine ek olarak teorik eğitimlerinin içerisinde havada uzun süre kalma tekniği, kalkış yapılan yere yeniden inme tekniği ve emniyetle hedefe yaklaşma eğitimleri yer almaktadır. Öğretmen eşliğinde yapılan uçuşlarda ilk 20 sortide kursiyerler kendi uçuş hazırlıklarını yapmakta ve başarılı kalkış ve iniş gerçekleştirebilmeleri için eğitmenleri tarafından yönlendirilmektedirler. Son olarak ise manevralar öğretilir. Bu eğitimi başaran kursiyerler bir sonraki aşamaya geçmektedir.Bir sonraki aşama da ise kursiyerlerin uzun süre havada kalmalarını sağlayacak olan yelken uçuşuna geçerler. Bu eğitimlerde kursiyerler eğitmenleri ile birlikte uzun süre havada kalmayı çalışırlar. Kısaca P3 eğitimlerinin temel amacı kursiyerlerin uçuş sayı ve sürelerini arttırarak deneyim kazanmalarını sağlamalarıdır.
Bu safhada 50 sorti uygulamalı uçuş eğitimine ilave olarak temel emercensi çalışmaları yaptırılır. /12:00 saate (minimum 05:00 saati yelken uçuşu, 02:00 saati termik uçuşu olmak üzere) tamamlatılır.Tüm uçuşlar uçuş kayıt defterinde kurs öğretmeni tarafından imzalanır. Her uçuştan önce ve sonra olmak üzere öğrencilerle birebir brifing ve dibrifing/Kritik yapılır. İlk 20 uçuşta öğrencinin düzgün kalkış tekniği, kalkışta ve uçuşta kanat kontrolü, sevk-idaresi ve hedefe yakın inişi değerlendirilir, tüm uçuşlar sorumlu öğretmen tarafından kaydedilerek imzalanır. Bu safhada ayrıca frenli, frensiz, ağırlık değiştirerek dönüşler ve kulak kapatma çalışmaları da uygulamalı olarak yaptırılır. Bu safhadaki maksimum rüzgar limiti 30 km’dir.

P3 Yamaç paraşütü eğitimi için gerekli olan evraklar

Yanınızda gelirken Gerekli evrakları getirmeyi unutmayın;

Adli Sicil Kaydı

Sağlık Raporu

Öğrenim belgesi

8 Adet Vesikalık Fotoğraf

Kimlik fotokopisi

Kan gurubu kartı (ehliyet)

Not: Sağlık Raporu getirmeyen kursiyerler eğitime alınmamaktadır!
Aile hekiminden alacağınız sağlık raporunun açıklama kısmında; spor yapabilir ya da spor yapmasında sakınca yoktur. Veya Yamaç paraşütü ile uçuşa elverişlidir yazmalıdır. Aile hekiminiz rapor vermez ise Herhangi özel hastanenin dahiliye bölümünden ilgili rapor alınabilir.