YAMAÇ PARAŞÜTÜ P4 EĞİTİMİ

Yamaç paraşütü P4 Eğitimi ile gökyüzünün pilotu alabilirsiniz. P3 orta seviye pilot eğitimini tamamlayanların katılabildiği P4 eğitimi pilotluk eğitimidir.

P4 eğitimine katılma şartları arasında; sağlık açısından engellerin bulunmaması, 16 yaşından büyük olmak ve P3 eğitimini başarıyla tamamlamak yer almaktadır.

P4 eğitimi, dikkat isteyen bir hava sporudur. Eğitim süresi ortalama 20 gün sürmektedir. Teorik ve uygulamalı eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerler P4 eğitim sertifikasını almaya hak kazanırlar. P4 eğitiminde geçerli not uygulaması diğer derslerde de olduğu gibi %75’tir.

 

P4 Eğitimi İçeriği

Isınan havanın yükselmesi sonucu oluşan termik havada uçuşlar gerçekleştirilir.

Kursiyerler hafif ve orta şiddetli hava şartları olmak üzere sırt hattı yelken uçuşu ve termik uçuşu aracılığı ile havada kalarak toplu uçuş yapılır. P4 eğitimi içeriğinde teorik derslerin yanında 20 sorti ve 10 saat termik uçuş da yer almaktadır. Yelken/termik uçuşlar ve mesafe uçuşlar GPS ile kayıt altına alınmalıdır. GPS cihazı ile kayıt altına alınan uçuşlar alanında uzman eğitmenler tarafından izlenir ve değerlendirilir. Termik uçuşlar P4 eğitimi için son derece önemlidir. Başarılı olabilmek için %75 başarılı sayılmak lazım.

 

P4 Yamaç Paraşütü Eğitimine Katılım Şartları 

P4 yamaç paraşütü eğitimine katılım şartları aşağıdaki gibidir.

P3 eğitimini başarıyla tamamlamak,

16 yaşından büyük olmak,

1.55-2.00 metre boyunda olmak,

45 kilogram-110 kilogram ağırlığında olmak,

Uçmaya engel bir sağlık durumunun olmaması,

Uçuşa uygunluk sağlık raporunun alınması katılım şartları arasında yer almaktadır.

 

 

P4 Yamaç Paraşütü Pilot Eğitimi

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Genel Blog