Yamaç Paraşütü SIV / Acil Durumlar Eğitimi

P3 yamaç paraşütü eğitimini bitirdin ve artık çok daha zor koşullarda uçabiliyorsun. Ama gökyüzündeki teklikeleri yenmek mi istiyorsun? O halde doğru yerdesin. Artık seni hiç bir şey durduramasın.

Gökyüzünün hakimi olmana çok az kaldı!

SIV Acil yamaç paraşütü eğitimi ile gökyüzü artık avuçlarının içinde. Üstelik bu eğitim için uzaklara gitmene gerek yok. İstanbul’da heycanlı uçuş keyfi ve muhteşem manzaralar için sayfada bulunan whatsapp veya telefon numaramızdan bize ulaşabilirsin.

Heyecanı doruklarında yaşamaya devam et!

Sık Sorulan Sorular

SIV kelimesini Uçuş sırasında gerçekleşen olayların simülasyonu olarak açıklayabiliriz. Bu sebeple de yamaç paraşütü pilotlarının almaları gereken önemli eğitimlerden birisi olmaktadır. Çünkü bu eğitim ile pilotlar uçuşlar sırasında başlarına gelebilecek sorunların üstesinden nasıl geleceklerini öğrenmektedir. SIV acil durum eğitimleri güvenlik gerekçeleri ile büyük su kütlelerinin üzerinde gerçekleşmektedir. pilotların özgüvenlerini önemli ölçüde artıran SIV eğitimleri P3 eğitimini tamamlamış ve yelken ve termik paraşüt eğitimlerine başlayacak pilotlar için uygun olmaktadır. Çünkü uzun mesafe uçuşları yapmak isteyen pilotların bu eğitimi almadan termik uçuşlara başlamaları ufak aksaklıkların büyük problemlere sebep olmasına neden olmaktadır.
SIV eğitimlerinin farklı aşamaları bulunmaktadır. Bu sebeple de ücretleri hakkında net bir bilgi alınması için kurumumuzla iletişime geçilmesi gerekmektedir.
Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu bulunmamak

Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak, şartları aranır.

Pilot(P4) eğitimlerini tamamladıktan sonra kendi sorumluluğunda en az 10:00 saat GPS kayıtlı uçuş yapmış olmak,

18 Yaşını doldurmuş olmak.

Teorik ve uygulamalı eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar yazılı sınava tabi tutulur. Uygulamalı eğitimlerde başarısız olanlar gerekli kayıtlar tutularak kurstan ihraç edilir. Geçerli not %75’tir. Yazılı sınav sonucunda başarısız olanlara talepleri halinde 1 gün hazırlık süresi verilerek sözlü ve yazılı sınav tekrarı yapılır. Sınav sonuçları kursiyer durum çizelgesine kayıt edilir.
SIV eğitimi de teorik ve uçuş eğitimleri olarak iki farklı ana başlıktan oluşmaktadır. Teori kısmında kursiyerlere verilen konular ise şunlar olmaktadır: Wingover

Spiral dalış,

Kulak kapama,

B stolu,

Önden kapama,

Asimetrik kapama,

Derin stol,

Yunuslama,

SIV eğitimi,

Acil durumlar eğitimi

Yamaç paraşütü SIV eğitimlerinde ki uçuş çalışmalarında ise kursiyerlere teorik derslerde gördüğü konuların uygulaması yapılmaktadır.Yukarıda belirtilen eğitimler SIV I eğitimleri için geçerli olmaktadır. İsteyen pilotlar SIV eğitiminin devamı olan SIV II eğitimini de alabilirler. Ancak bu eğitimi alabilmeleri için pilotları P4 eğitimini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Bu eğitimlerde eğitimler video ile eğitimler verildikten sonra simülasyonda gerekli eğitimlere devam edilmektedir. Eğitim uçuşları ile devam eden eğitimde uçuşlarda video kaydı yapılır ve bunun üzerinden değerlendirmelerde bulunulur.
Kursiyerler limitler dahilindeki her türlü uçuş şartlarına hazırlanır. Bu safhada kursiyerlerden kendilerinin ve diğer pilotların emniyetlerini göz önünde bulundurmaları istenir. Bu safhada kursiyerlere minimum 90 km doğrusal mesafe uçuşu yaptırılır. 15 km altındaki uçuşlar dikkate alınmamak kaydıyla en az 2 en fazla 4 uçuşta minimum 90 km uçuş yaptırılır. (Örneğin; bir uçuşta 90 km ve üzeri uçuş yapan kursiyer, 15 km altında olmamak kaydıyla bir uçuş daha yapmalıdır.) Mesafe uçuşu kalkıştan itibaren irtifa süzülüşü şeklinde olamaz. Uçuşlar GPS ile kayıt altına alınmalıdır.

SIV Acil durumlar eğitimi için gerekli olan evraklar

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,

Adli sicil kaydı, kursun başlamasından en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır, 18 yaşının altındaki kişilerden alınmaz. (Adli Sicil kaydında her hangi bir nedenden yargısı devam edenle, taksirli suçlar dışında kalan suçlardan hüküm giymiş olanlar kursa kabul edilmezler.)

Kan grubu belgesi, (Ehliyet/Nüfus Cüzdanı üzerinde belirtilmiş ise yeterlidir.)

Öğrenim durum belgesi,

“P2” Başlangıç Yamaçparaşüt Pilot Lisansı fotokopisi,

Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf.

Uçuş kaza sigortası ya da sigorta bedelini ilgili hesaba yatırdığına ilişkin banka dekontu,

Aile hekimliğinden Yamaçparaşüt Sporu Yapabilir ibareli rapor almış olmak. Sorumlu öğretmen gerekli görmesi halinde Tam teşekküllü bir hastaneden “Uçuş ve Atlayışa Elverişlidir” ibareli heyet raporu talep edebilir.

Taahhütname, (18 yaşını doldurmamış olanlar için ayrıca velisinden imzalı ve noter onaylı muvafakatname belgesi, EK-A) alınır.

Kurs sonrasında sertifika arkasına yapıştırılmak üzere THK pulu,