YAMAÇ PARAŞÜTÜ KALKIŞ TEKNİKLERİ

Yamaç paraşütü eğlenceli olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bir hava sporudur. Rüzgarın eşsiz gücüyle havada süzülmemizi sağlayan yamaç paraşütü için gereken eğitimleri alırsanız gökyüzünün pilotu olabilirsiniz. 

Yamaç paraşütü her ne kadar eğlenceli bir spor olsa da kalkış ve iniş tekniklerini iyi öğrenmek gerekir.  Birkaç yazı önce yamaç paraşütü iniş teknikleri yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bu yazımızda size yamaç paraşütü kalkış tekniklerini anlatmaya çalışacağız. 

 

yamaç paraşütü kalkış teknikleri

Yamaç Paraşütü Vinç Kalkış Tekniği 

Yamaç paraşütü vinç kalkış tekniği daha çok geniş düzlüklerde ve denize kıyısı olan yerlerde kullanılır. Yüksek yamaç bulamayan yamaç paraşütü severlerin tercih ettiği kalkış tekniğidir. 

Vinç kalkış tekniği uçurtma sistemine benzemektedir. Kurallara uyulduğu sürece son derece güvenli bir tekniktir. 

Yamaç paraşütü vinç sistemi ile uçuş yapabilmek için vinç kalkış eğitimi alınmalıdır. 

Vinç kalkış tekniği ile yüksek yamaçlara gerek kalmadan gökyüzünde süzülebilirsiniz. 

 

Yamaç Paraşütü Kobra Kalkış Tekniği 

Yamaç paraşütü kobra kalkış tekniği, sert rüzgarlarda kullanılan kalkış tekniklerden biridir. Dik yamaçlardan dolayı rüzgar almayan kalkış pistlerinde, kalkış için yeterli geniş alana sahip olmayan alanlarda tercih edilen bir kalkış tekniğidir. 

Kobra kalkış tekniği güç bölgesinin zayıf olduğu iki taraftan biri kullanılarak kanatın tepeye getirilmesi ile yapılır.

 

Yamaç Paraşütünde Ters Kalkış Teknikleri

Ters kalkış teknikleri, sabit bir pozisyonda yapılır. Pilotun (sırtı yamaca, yüzü kubbeye dönük halde) öne doğru hareket etmesini fazla gerektirmeyen bir kalkış yöntemidir. 

Genellikle sert rüzgarlı havalarda yapılan ters kalkış teknikleri düz kalkışa göre daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. 

Ters kalkışın bir diğer avantajı sert ve rüzgarlı havalarda pilotun yamaç paraşütünün kanadını tek başına kontrol etmesini sağlar. 

Yanlış tarafa dönüş yaptığınız an 360 derecelik bir dolanma olduğunu görebilirsiniz. Bu durumdayken henüz havalanmadıysanız diğer tarafa dönerek düzelebilirsiniz. Eğer bu durumu yaşadığınız an havadaysanız kontrolü elden bırakmayın. Kısa süre sonra kolonlarda meydana gelen dolanma kendiliğinden düzelecektir. 

 

Alanında uzman pilotlardan eğitim alarak gökyüzünün pilotu olmak isterseniz bizimle iletişime geçin.  https://alpinhavacilik.com/

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Genel Blog