Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi

P3 sertifikanı aldın ama durmak istemiyorsan, doğru yerdesin! P4 yamaç paraşütü pilot eğitimini alarak daha fazla uçuşa hazır ol. Artık seni zorlu havalar bile durduramayacak.

İstediğin heyecan ve adrenalin gökyüzünde seni bekliyor. Üstelik bu eğitim için uzaklara gitmene gerek yok. İstanbul’da heycanlı uçuş keyfi ve muhteşem manzaralar için sayfada bulunan whatsapp veya telefon numaramızdan bize ulaşabilirsin.

Heyecanı doruklarında yaşamaya devam et!

Sık Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü P3 orta seviye pilot eğitimini başarı ile tamamlamış kursiyerler eğitimlerine P4 ile devam edebilirler. Sağlık açısından herhangi bir problemi bulunmayan ve 16 yaşın üzerinde olan tüm bireyler bu kursa katılabilmektedir. 20 gün süren kurslarda kullanılan ekipmanların tedariki ise kursiyerlerin sorumluluğunda olmaktadır. Bu ekipmanlar kurumumuz tarafından tedarik edilmemektedir.
İstanbul’un en iyi yamaç paraşütü okullarından birisi olan kurumumuzda termik uçuş deneyimi için önemli olan P4 eğitimini de sizlere sunmaktayız. Kursun gereklerini ve tamamlama şartlarını yerine getiren kursiyerlerimiz bu çalışmalarının sonunda THK lisansına sahip olmaktadır. Bu eğitim için gerekli ücretler için ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu bulunmamak

Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak, şartları aranır.

P2 Başlangıç Pilot sertifikasına sahip olmak.

Teorik ve uygulamalı eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar yazılı sınava tabi tutulur.Uygulamalı eğitimlerde başarısız olanlar gerekli kayıtlar tutularak kurstan ihraç edilir.Geçerli not %75’tir. Yazılı sınav sonucunda başarısız olanlara talepleri halinde 1 gün hazırlık süresi verilerek sözlü ve yazılı sınav tekrarı yapılır.Sınav sonuçları kursiyer durum çizelgesine kayıt edilir.
Hafif ve orta şiddetli türbülanslar da dahil olmak üzere termik uçuş ve sırt hattı yelken uçuşu ile olabildiğinde havada kalmayı öğrenmeleri hedeflenmektedir. Elbette ki havada kaldıkları süre boyunca kursiyerlerin hava trafik kurallarına uygun bir şekilde davranmaları gerekir.Termik uçuşun öğrenilmesi açısından son derece önemli olan P4 eğitimlerinde ki uçuşlar GPS ile takip edilmektedir. Çünkü kursiyerlerin lisanslarını alabilmeleri için gerekli uçuş saatlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu çalışmalar içerisinde 15 dakikanın altında ki süreler görev uçuşundan sayılmazken, kursiyerlerin en az 10 saat termik uçuş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca uçuş deneyimlerinin içerisinde 20 sortinin de bulunma şartı vardır.Kursiyerlerin termik uçuş için sağlamaları gereken bir diğer şart ise 1000 metrenin üzerine çıkmalarıdır. 1000 metreye çıkamayan kursiyerlerin 2 uçuşlarını 700 metre üzerinde gerçekleştirmeleri de kabul edilmektedir.İrtifa görevlerinin yanı sıra kursiyerlerin lisansa hak kazanabilmeleri için almaları gereken eğitimlerde tamamlamaları gereken bir diğer etap ise 1 uçuşlarında 2 saat termik uçuş yapmalarıdır. Bu süreyi sağlayamayan kursiyerlere verilen bir diğer şans ise iki kez birer saat termik uçuş yapmaları olmaktadır.Kursun sonunda ise kursiyerlerden beklenilen bazı acil durum hareketleri bulunmaktadır. Deniz ya da göl üzerinde gerçekleştirilen bu son etapta kursiyerlerden beklenen hareketler bunlardır: Kulak kapama

Basic S.I.V

Viril

Tam stol

Asimetrik kapamalar

Spiral dalış

Derin stol

B stolu

Önden kapama

Yunuslama

Kursiyerler hafif ve orta şiddetteki türbülanslar da dahil olmak üzere sırt hattı yelken uçuşu ve termik uçuşu vasıtasıyla mümkün olduğunca havada kalarak hava trafik kuralları çerçevesinde toplu uçuş yaparlar.Bu safhada kursiyerlerden kendilerinin ve diğer pilotların emniyetlerini göz önünde bulundurmaları istenir.Kursiyere minimum 30 sorti / 10:00 saat termik uçuşu uçuş yaptırılır. Uçuş Süreleri (yelken/termik) ve mesafe uçuşları GPS ile kayıt altına alınmalıdır.Tam Emercensi uçuş hareketleri bu safha sonunda kursiyerlere uygulamalı olarak yaptırılır.

P4 Yamaç paraşütü eğitimi için gerekli olan evraklar

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Adli sicil kaydı, kursun başlamasından en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır, 18 yaşının altındaki kişilerden alınmaz. (Adli Sicil kaydında her hangi bir nedenden yargısı devam edenle, taksirli suçlar dışında kalan suçlardan hüküm giymiş olanlar kursa kabul edilmezler.)

Kan grubu belgesi, (Ehliyet/Nüfus Cüzdanı üzerinde belirtilmiş ise yeterlidir.)

Öğrenim durum belgesi,

“P2” Başlangıç Yamaçparaşüt Pilot Lisansı fotokopisi,

Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf

Uçuş kaza sigortası ya da sigorta bedelini ilgili hesaba yatırdığına ilişkin banka dekontu

Aile hekimliğinden Yamaçparaşüt Sporu Yapabilir ibareli rapor almış olmak. Sorumlu öğretmen gerekli görmesi halinde Tam teşekküllü bir hastaneden “Uçuş ve Atlayışa Elverişlidir” ibareli heyet raporu talep edebilir.

Taahhütname, (18 yaşını doldurmamış olanlar için ayrıca velisinden imzalı ve noter onaylı muvafakatname belgesi, EK-A) alınır.

Kurs sonrasında sertifika arkasına yapıştırılmak üzere THK pulu,