Yamaç Paraşütü Malzemeleri Nelerdir?

Yamaç paraşütü malzemeleri nelerdir? Ne kadar keyif verici olsa da bu sporu yapmak için gerekli ekipmana ihtiyacımız vardır. Gelin bu ekipmanlar neler birlikte bakalım. Temel olarak “kanat(kubbe), yedek paraşüt, askı ipleri, taşıyıcı kolonlar, kuşam(harness), kask, gözlük, telsiz, rüzgar ölçer, giysi” dir.

Paraşüt Kanadı (Kubbesi)

Kanatlar polyester ve naylon ipek karışımından yapılmaktadır. Yamaç paraşütünde uçmak için ilk gerekli olan şey kanatlardır. Pilotun hızlanıp koştuğunda kanatlar arasına dolan hava sayesinde uçuş gerçekleşmektedir.

Yedek Paraşütü

Yamaç paraşütü malzemeleri uçuş yaparken en gerekli araçlardan biri de yedek paraşüttür ve yedek paraşüt olmadan uçuşa başlanılmamalıdır. Yedek paraşüt, havadayken asıl paraşütün herhangi bir nedenle kullanılamaz hale geldiğinde pilotun manuel kontrolü sayesinde açılmaktadır. Pilotun yere sorunsuz bir şekilde inmesi amaçlanmaktadır.

Paraşüt Askı İpleri

Yamaç paraşütünde 100’ü aşkın kanat ipi bulunmaktadır. Bu iplerin  ince göründüğüne aldanmamak gerekir ortalama 150 kg ma kadar taşıma kapasitesi vardır. İpler bu kadar ağırlığı taşıdığı düşünülürse güvenlik açısından  olumlu düşünmemize neden sağlıyor.

İpler fren ipleri ve askı ipleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Kanada bakıldığında bu iplerin 2 li ve 3 lü kombinasyonlar içinde takılmış olması ağırlığı eşit olarak dağılmasına sebep olmaktadır.

yamac-parasutu-malzemeleri

Paraşüt Taşıyıcı Kolonlar

Kolonlar askı iplerini kuşama bağlar ve kanatlar arasındaki ağırlığı dengeler. Askı iplerinin tamamının metal halkaların içinden geçirilmiş halidir.

Paraşüt Kuşamı (Harness)

Pilotların üzerine oturduğu ve askı iplerinin bağlanıp kanatlarla birleştiği kumaştır. Oturma yeri genellikle tahta veya plastikten yapılmaktadır. Sırt için yaslanma yeri kumaştan yapılıp kişilerin vücut ölçülerince farklı ayarlanabilmektedir. Bazı kuşamlarda cep, yedek paraşüt, hava yastığı, sırt korumalığı gibi aksesuar yerleri bulunmaktadır.

Paraşüt Yaparken Kullanılan Kask

Kasklar tüm yüzü kaplayan ve korumalı, korumasız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Uçuş esnasında yaşanabilecek kazalar ve yere inerken yaşanacak kazaları engellemesi açısından yamaç paraşütünde birincil olması gerekenler malzemeler arasındadır.

Yukarıda anlatmış olduğumuz yamaç paraşütü birincil malzemeler haricinde kişilerin kendi istekleri doğrultusunda kullanabilecekleri gözlük, telsiz, rüzgar ölçer, uçuş tulumu, uçuş botu gibi malzemeler bulunmaktadır. Herkese iyi uçuşlar dileriz.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel