YAMAÇ PARAŞÜTÜNÜN YENİ GÖZDESİ: ASMA TEPESİ

Çorum’un Bayat ilçesinde bulunan Asma Tepesi yamaç paraşütü tutkunlarının yeni gözdesi olmuş durumda. Yamaç paraşütüne oldukça elverişli olan Asma Tepesi, günümüzde yoğun ilgi görmektedir.

Günümüzde popüler doğa sporlarından biri olan yamaç paraşütü, heyecan ve adrenalin dolu bir spordur. Oldukça eğlenceli olan yamaç paraşütü ülkemizde belli başlı yerlerde yapılmaktadır. Bu yerlerden biri de Çorum’un Bayat ilçesinde yer alan Asma Tepesidir. Bayat ilçesinde bu yıl düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinde gerçekleşen yamaç paraşütü ilgiyle karşılandı.

Etkinlik bitiminde konuşan Bayat belediye başkanı, Asma Tepesinin kuzey rüzgarlarının başlangıç ve bitiş noktasında yer aldığı için paraşütçüler tarafından sıklıkla tercih edildiğini dile getirdi. Belediye Başkanı Ekrem Ünlü cümlelerine “Asma Tepesini Türkiye’nin bütün şehirlerden yamaç paraşütü severlerin merkezi hale getireceğiz” diye belirtti.

yamaç paraşütünün yeni gözdesi asma tepesi

Bayat Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu ise Bayat’ın keşfedilmemiş güzelliklere sahip olduğunu ve Asma Tepesinin yamaç paraşütü sporları için favori yerlerinden biri olduğunu dile getirdi.

Asma Tepesinin yer aldığı Bayat ilçesi doğal güzellikleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Yemyeşil doğasıyla Kuşçaçimen yaylasında kamp ve piknik yapabilirsiniz. Doğal güzelliklerinin yanında tarihi güzelliklere de ev sahipliği yapan Bayat ilçesinde, Derekutuğun bölgesinde binlerce yıllık madenler bulunmaktadır.

Belediye Başkanı Ünlü, Bayat’ta çıkarılan madenlerin dünyaya açıldığını ayrıca bu madenlerin Hititlerin başkenti olan Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işlendiğini dile getirdi.

Detaylı bilgi için; https://www.cnnturk.com/seyahat/yamac-parasutculerinin-yeni-gozdesi-asma-tepesi

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel