Yamaç Paraşütünü Kimler Yapabilir?

Yamaç paraşütünü kimler yapabilir? İsteyenlerin minimum  4 yaş ve maksimum  55 yaş arasında sağlık sorunu olmayan kişiler olması gerekmektedir, tabikide bu yasal bir sınır değildir.  4-16 yaş arasındakiler aile izni olmadan bu sporu yapamazlar. Yamaç paraşütü yapmak için bazı gereklilikler var, öncelikle hamile, astım, sara, kalp, epilepsi, bel ve omurga rahatsızlığı olanlar maalesef uçuş yapamazlar.

Ayrıca uçuş öncesinde alkol kullanılması  uçuş yapmanıza engel olabilir. Eğitimin ilk gününde sağlık koşullarınızın elverişli olduğuna dair bir form alınmaktadır.  Yamaç paraşütü eğitimi alırken 55 yaş üstü katılımcılar ilk gün biraz yorulabilirler, engebeli arazilerde iniş yaptıktan sonra yukarıya geri çıkması biraz yorucu olabilir.

Yukarıdaki rahatsızlıklarınız yoksa yaklaşık olarak 10 dakika hafif tempoda konuşabiliyorsanız yamaç paraşütü eğitimi almak için ve tandem uçuşlarına katılmak için engeliniz yok demektir. Son olarak  toplam ağırlığa göre kilo sınırı minimum 40 kg ve maksimum 130 kg arasında yamaç paraşütü yapılmaktadır.

 

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel