Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Hangi Ekipmanlar Lazım?

Kubbe olarak da adlandırılan kanat, uçmak için gerekli olan malzemelerin başında yer alıyor. Kanat ağırlığı yapısı gereği düşük olduğu için, kanatların havadaki hareket kabiliyeti oldukça fazla. Kanatlar genelde polyester ve naylon ipek karışımından üretiliyor. Hava geçirmeyen yapısı sayesinde gökyüzünde güvenli bir uçuş yapmaya da imkan tanıyor. Kanatların en göz alıcı özelliği ise, canlı renklerle boyanmaları…

Yamaç paraşütü uçuşlarını izleyenler, paraşütlerin havadaki görüntüsünden oldukça etkilenmekteler. Öyle ki, seyir zevki yüksek bir uçuşu uzaktan izleyenlerin pek çoğu, vakit kaybetmeden yamaç paraşütü yapmak için iyi bir kurs aramaya başlıyor.

Yamaç paraşütü için askı ipleri de “olmazsa olmaz”lar arasında bulunuyor. Öyle ki, kanada bağlı olan çok sayıda askı ipi mevcut. Bu ipler çok ince bir yapıya sahip gibi görünse de, çok yüksek ağırlıkları kolaylıkla taşıyabiliyor. Bir paraşüt üzerinde yüzden fazla askı ipi, kanada bağlı olarak konumlanıyor. Askı ipleri 2 mm ölçüsünde üretilmekte ve ikili uçuşlarda da uçuş yapanlara güvenli bir deneyim yaşatıyor.

Harness olarak da adlandırılan Kuşam, uçuş yapan kişinin göğüs ve bacak bölgesinden bağlanan bir başka ekipman. Havadayken oturma imkanı sağlayan Kuşam, kişinin vücut yapısına ve ölçülerine göre rahatlıkla ayarlanabilmekte. Kuşam, birbirinden farklı özelliklere sahip şekillerde üretilerek kullanıcılara sunuluyor. Modern Kuşamlarda hava yastığı olmak üzere pek çok ekstra özellik de mevcut.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Genel