Yamaç Paraşütü Fiyatları Yüksek mi?

Son dönemde yamaç paraşütü ile uçuş yapmak adeta herkesin ilgi duyduğu bir eylem. Gökyüzünde özgürlüğün tadını çıkarmak isteyenler için muhakkak denenmesi gereken bir spor olduğu da söylenmeli. Buna rağmen yamaç paraşütü fiyatları konusunda bazı belirsizlikler bulunuyor. Aktivitenin yüksek maliyetler karşılığında yapılabileceği düşüncesi hakim olmakla birlikte, havacılık faaliyetleri arasında en uygun olanın yamaç paraşütü olduğunu söylemeliyiz.

Temel düzeydeki ekipmanlara sahip olan kursiyerler, başlangıç eğitimlerini alarak, kısa sürede uçuş yapma yeterliliğine ulaşmakta. Temel düzeydeki yamaç paraşütü eğitimleri son derece donanım eğitimler olmakla birlikte günler içerisinde tamamlanabiliyor. Haliyle temel eğitimlerin sonrasında gökyüzünde eğlenceli uçuşlar yapmak da mümkün hale geliyor.

Yamaç Paraşütü Ekipmanları Nereden Temin Edilebilir?

Yamaç paraşütü eğitimleri sırasında kursiyerlere tüm ekipmanlar tanıtılmakta. Uçuş sırasında hangi ekipmanların ne işe yaradıkları anlatılıyor. Temel düzeydeki eğitimler, ilk aşamada teorik bilgilerin verildiği derslerden oluşuyor. Teorik bilgi konusunda eksiklikler tamamlandıktan sonra ise pratik uygulamalara geçiliyor. Burada, yer eğitimleri sırasında, tüm ekipmanlar uygulamalı olarak tanıtılıyor. Giriş düzeyindeki temel yer eğitiminden sonra, orta yükseklikteki mesafelerden uçuş yapılıyor.

Başlangıç seviyesindeki bir kursiyer için yamaç paraşütü fiyatları çok da önemli olmayabilir. Çünkü eğitim sırasında kullanılacak ekipmanları genellikle kurslar karşılıyor. Kurs başarı ile tamamlandıktan sonra kursiyerler, gökyüzünde kendi ekipmanları ile uçuş yapabilirler. Bunun için de ekipman kiralayan yerler bulunuyor. Bu ekipmanlar uygun fiyatlar karşılığında kiralanarak, gökyüzünde uçuş yapılabilir. Başlangıç seviyesindeki kursiyerler için önemli bir başka sorun ise doğru ekipman seçimi…

Sürecin başında doğal olarak, hangi ekipmanların işlevsel olduğunu, kursiyerler tek başına belirlemeleri mümkün değil. Bu nedenle, eğitim veren kursların uzman eğitmenleri aracılığıyla doğru ekipman belirlenmeli. Ekipman seçiminde, kişinin boy ve kilosuna uygun bir seçim yapmak gerekiyor. Doğru bir ekipman seçimi yapmak, gökyüzündeki riskleri minimuma indirmekte. Ekipman seçimi konusunda yeterli bilgi sahibi olanlar için de ekipman satın alınabilecek pek çok yer bulunuyor.

Artık internet üzerinden dahi ekipman satın almak mümkün. Uçuş sırasında ihtiyaç duyulan her ekipmanı farklı modellerde satan internet siteleri mevcut. Ekipman özelliklerine ve kalitesine göre fiyatlar oldukça değişiyor. Başlangıç düzeyindekiler için çok pahalı ekipmanlar satın almaya pek gerek yok.

 

Select focus paragliding, Paragliding point of Paraglider on Mekong River at Pha Tak Suea, Nongkhai Thailand.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Fiyatları Ne Kadar?

Aslında yamaç paraşütü ekipmanlarına geçmeden önce, eğitimle ilgili kısma daha fazla önem verilmeli. Çünkü bir kursiyerin kendi başına doğru ekipmanı satın alabilmesi için yeterli bilgi ve deneyime ihtiyacı bulunuyor. Yamaç paraşütü fiyatları söz konusu olduğunda, adayların eğitim fiyatlarını da dikkate aldıkları görülüyor. Alınması hedeflenen eğitimin kapsamına göre, eğitim fiyatları değişmekte.

Eğitim için fiyatların ne kadar olduğundan ziyade uzman eğitmenlerden eğitim almaya daha fazla odaklanmak gerekiyor. Bir de eğitim sırasında kaç kursiyerin aynı anda eğitim aldığı da dikkate alınması gereken bir husus. Çünkü kursiyer sayısı arttıkça eğitmenlerin ilgilenmesi gereken kişi sayısı da aynı doğrultuda artıyor. Bu durum, kursiyerlerin daha donanım hale gelmelerini engelleyebilir. Başlangıç eğitimleri için 10 kişilik kursiyer sayısı oldukça makul.

Kaliteli bir eğitimin elbette fiyatı tartışma konusu olmamalı. Çünkü yamaç paraşütü sırasında gökyüzünde sizlere yardımcı olacak en önemli unsur aldığınız kaliteli eğitimler. Eğitimler sırasında, beklenmeyen durumlar karşısında nasıl hareket edilmesi gerektiği ve ekipmanların ne şekilde kullanıldığında istenilen sonuçları sağladıkları uygulamalı olarak anlatılıyor. Kaliteli bir başlangıç eğitimi için 5.000 ile 10.000 TL arası eğitim ücreti makul sayılabilir. Eğitim için pul ve harç ödemeleri ile konaklama bedellerinin de ayrıca ödenmesi talep edilebilir.

 

Paraşütle Uçuşa Nasıl Başlayabilirsiniz?

Heyecanlı uçuşlara başlamanın ilk adımı, kapsamlı bir P2 Yamaç Paraşütü eğitimi… Eğitim boyunca, süreç hakkındaki her şeyi temel düzeyde öğrenebilirsiniz. Pratik çalışmalarla 10 ile 30 metre yüksekliklerden uçarken, bu işi ne kadar sevdiğinizi anlayabilirsiniz. Temel eğitim sonrasında, bilgi düzeyinizi daha da ileriye taşımak isterseniz de yine ileri seviye eğitimlerimize katılabilirsiniz. Zorlu hava şartları ve uzun mesafe uçuşları ancak ileri seviye pilotların üstesinde gelebilecekleri uçuşlar.

Birbirinden farklı, ileri düzey eğitimi tamamlayarak eğitmen olmak dahi mümkün. Bunun için ciddi anlamda emek sarf etmek gerekiyor. Eğitimlerin tamamında kursiyerleri tatmin edecek düzeyde bilgi aktarılıyor. Ayrıca tüm eğitimler de oldukça keyifli. Siz de yamaç paraşütü fiyatları hakkında detayı bilgi edinmek ve gökyüzündeki heyecan dolu maceranıza başlamak istiyorsanız Paraşüt Eğitimi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel