yamac-parasutu-egitimi

Yamaç Paraşütü Eğitimi Nereden Alınmalı?

Gökyüzüne merakınız varsa vakit kaybetmeden yamaç paraşütü eğitimi almalısınız. Paraşüt eğitimi ile birlikte en güzel manzaraları artık kartpostallardan takip etmeniz gerekmiyor. Temel eğitim sonrasında, aşama aşama yapılan pratik uçuşlarla birlikte en zorlu yüksekliklerden aşağıya başarı ile süzülmeniz mümkün. Temel eğitimleri aldıktan sonra, çıtayı biraz daha yukarılara çekmek isteyenler için ileri seviye eğitimler de mevcut.

Zaten başlangıç seviyesi eğitimi ile uçuş kariyerinize ne yönde devam etmek istediğinizi anlayabilirsiniz. Temel eğitim sonrasında kimileri vakit kaybetmeden gökyüzünde özgürlük arayışına başlarken kimileri de daha zorlu uçuşlar yapabilmek için eğitim seviyelerini artırıyor. Türkiye’de her geçen gün paraşüt eğitimi veren organizasyonların sayısı daha fazla hale geliyor. Durum böyle olunca, paraşüt eğitimini nereden almak gerektiği sorusu oldukça merak ediliyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi İçeriği Nelerden Oluşuyor?

Gökyüzünde eğlenceli uçuşlar yapabilmenin temeli, kapsamlı bir uçuş eğitiminde yatıyor. Yani, basit bir eğitimle, hedeflenen çok zorlu uçuşları yapmak pek mümkün değil. Eğitimin ilk aşaması, P2 Yamaç Paraşütü Eğitimi olarak adlandırılıyor. Bu eğitimde, ekipmanların öğrenilmesi ve uçuş teorisi kapsamlı bir şekilde anlatılıyor.

Eğitim sürecinde ekipmanlar, yalnızca kağıt üzerinde öğretilmemeli, sahaya inilerek ekipmanlar denenerek pratikler bolca yapılmalı. Pek çok eğitim organizasyonu, başlangıç eğitimlerinde uçuş teorisine ağırlık vererek hem kursiyerlerin uçuş heveslerini kırabiliyor hem de pratik bilgilere ayırdıkları zamanı en aza indiriyor. Başarılı bir uçuş için teorik bilgiler önemli olmakla birlikte, gökyüzünde hayat kurtaran yöntemler ancak pratik çalışmalarla kalıcı şekilde öğrenilebiliyor.

Başarılı bir eğitimde; teorik dersler ve pratik dersler birlikte yer almalı. Ayrıca, pratik ders ağırlığı, kursiyerlerin gökyüzünde başarılı uçuş yapabilmeleri için yeterli düzeyde olmalı. Eğitim sırasında, zemin eğitimleri de kesinlikle ihmal edilmemeli. Çünkü, başarılı bir uçuşun ilk aşaması yerden başlayan hareketlere dayanıyor. Yer eğitimleri ile paraşüt giymiş olan bir kursiyerin nasıl hareket etmesi gerektiği ve kalkışı nasıl yapması gerektiği detaylı bir şekilde öğretiliyor.

 

Ekipman Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Alınan uçuş eğitimlerinde, uçuş ekipmanlarının ne işe yaradıkları teorik olarak anlatılmalı. Yani en azından böyle bir eğitim her kursiyere muhakkak verilmeli. Paraşütle uçuş yapacak olan bir kursiyerin, ne işe yaradığını bilmediği bir ekipmanı doğru şekilde kullanması beklenmemeli.

Başlangıç seviyesindeki kursiyerlerin, hangi ekipmanı seçmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi olmamaları doğal. Zaten bu seçimi, eğitim aldıkları kuruluşlar doğru şekilde sağlıyor. Kursiyerin boyuna ve kilosuna uygun bir ekipman seçimi yapılarak uçuş eğitimi pratikleri yapılmalı. Bazı kurslarda, eskimiş ya da yıpranmış ekipmanlar eşliğinde pratik eğitimler veriliyor. Güvenlik açısından yıpranmış ekipmanların kullanılmaması gerekiyor.

Yamaç paraşütü eğitimi kursiyerlerin ekipmanlarla tanıştıkları ilk aşama olduğu için, ekipman seçimi son derece önemli. Kaliteli ekipmanlar, kursiyerlerin güvenli bir şekilde gökyüzünün tadını çıkarmalarını sağlıyor. Ekipman seçimiyle birlikte, ekipmanların nasıl kullanılacağı da bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Nereye Başvurulmalı?

Kaliteli bir paraşüt eğitimi, teorik ve pratik dersleri bir arada içermeli… İlk aşamada paraşütle uçuşun teorik çerçevede nasıl yapılabileceği kursiyerlere anlatılmalı. Gökyüzünde uçuş sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve beklenmeyen durumlar karşısında nasıl davranılacağı kapsamlı bir şekilde öğretilmeli.

Teorik eğitimlerden sonra sıra, heyecan verici pratik eğitimlere gelmeli. Pratik çalışmalar, artık kursiyerin, paraşütle uçuşu yavaş yavaş hissettiği çalışmalar. Burada, önce yer eğitimleri detaylı ve uygulamalı olarak gösterilmeli. Yer eğitimlerinde, sorunsuz bir şekilde havalanmak için nasıl hareket edilmesi gerektiği eğitim içerisinde öğretilmeli. Zeminden havalanarak gökyüzüne ulaşmak için yapılması gereken koşulara yönelik pratikler bolca yapılmalı. Bu sayede kursiyerler, yamaç paraşütü eğitimi ile uçuşa hazır hale getirilmeli.

Yer eğitimleri tamamlandıktan sonra öğrenciler artık ekipmanları kullanmaya hazır hale geliyor. Bundan sonra sıra, çok yüksek olmayan tepelerden heyecanlı uçuşlar yapmak. Heyecanlı uçuşlar, paraşüt eğitimi sırasında alınan bilgilerin ne kadar işe yaradığını da kursiyerlere gösteriyor. İlk denemeler, kursiyerlerin biraz stresli olmalarına neden olabilir. Ancak bu durum oldukça normal… Uçuş deneyimi arttıkça daha rahat uçuşlar yapmak mümkün.

Temel eğitimlerden sonra sıra, ileri seviye eğitimlere geliyor. İleri seviye eğitimler, Yamaç Paraşütü eğitmeni Nasıl Olunur sorusuna cevap arayanların merak ettikleri özel eğitimler… Bu eğitimler sayesinde, zorlu hava şartlarında ve beklenmeyen durumlarda paraşüt kontrolünün nasıl sağlanacağı öğreniliyor. Kapsamlı bir yamaç paraşütü eğitimi için profesyonel bir ekiple vakit kaybetmeden tanışmalısınız.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel