Uçuş İçin Gerekli Olan Diğer Ekipmanlar Neler?

Uçuş sırasında paraşütün sorunsuz bir şekilde gökyüzünde hareket etmesine ve uçuş yapan kişinin güvenliğini sağlamasına yardımcı olan bir diğer ekipman da taşıyıcı kolonlar. Taşıyıcı kolonlar, kuşam ile askı ipleri arasındaki bağlantıyı kurmakta. Yamaç paraşütü yapmak için kalkış aşamasında kanatları başa getiren de yine aynı taşıyıcı kolonlar. Hız azaltma durumlarında ihtiyaç duyulan fren, taşıyıcı kolonların bulunduğu yerde duruyor.

Yedek paraşüt, uçuş sırasında bulunması gereken güvenlik ekipmanlarından bir diğeri. Beklenmeyen durumlar karşısında yedek paraşüt devreye alınıyor ve gökyüzünün tadını çıkarmaya devam ediliyor. Yedek paraşütün devreye sokulması ve sorunsuz bir inişin gerçekleştirilmesi, ileri seviye eğitimlerin yanı sıra biraz da uçuş deneyimi gerektiriyor.

Paraşütle uçuş sırasında güvenliği en üst seviyeye çıkarmak doğru bir tercih olabilir. İniş sırasında ufak çaplı kazaların olumsuz sonuçlar doğurmaması için kask kullanılması da gerekiyor. Ayrıca rüzgar ve güneşin zararlarından korunmak için gözlük takılabilir. Soğuk bir hava durumunda uçuş yapacak olanların kalın kıyafet tercih etmeleri de son derece önemli. Gökyüzünün keyfini çıkarırken hasta olmayı sanırım kimse istemez. Bunun dışında, uçuş sırasında rüzgarın yönünü ve şiddetini ölçen bir rüzgarölçer kullanılabilir. Eğitim sırasında telsiz kullanımı, kursiyerlerle iletişim için ihtiyaç duyulan bir  başka ekipman olarak dikkat çekiyor.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Genel