parasut-egitimi-11

İstanbul Paraşüt Eğitimi İle Unutulmaz Bir Deneyim Yaşayın!

İstanbul’un eşsiz manzarasını gökyüzünden seyretmek ister misiniz? İstanbul paraşüt eğitimi ile İstanbul’un görülmeye değer güzelliklerini bambaşka bir bakış açısıyla deneyimleme fırsatına sahipsiniz. Birbirinden farklı paraşüt eğitimleri ile gökyüzünde özgürce hareket etmek, düşündüğünüz gibi zor bir süreç değil. Gökyüzünde özgürce hareket etmek için temel paraşüt eğitimlerini belirli bir süre boyunca almanız gerekiyor.

Eğitimler, paraşütün nasıl ve ne şekilde kullanılmasını öğrettiği gibi aynı zamanda gökyüzünde dengede durmak için neler yapılması gerektiğini de öğretmekte. Temel paraşüt eğitimiyle gökyüzünün tadını, vakit kaybetmeden çıkarabileceğiniz gibi ileri seviye eğitimlerle paraşütle uçuş yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

İstanbul Paraşüt Eğitimi İçin Neler Yapılmalı?

Paraşüt eğitimlerine başlamak için gerekli ekipmanlara sahip olmak yeterli. Kondisyonel anlamda ise sadece koşabilme yeterliliği aranıyor. Eğer ortalama düzeyde koşabiliyorsanız, paraşütle uçuş eğitimi için yeterlisiniz demektir. İstanbul paraşüt eğitimi hedeflenen uçuş yeterliliğine göre farklı eğitimlerden oluşmakta.

Yamaç paraşütüne başlamak isteyenler için ilk aşama P2 yamaç paraşütü eğitimi… Hava koşullarına göre P2 yamaç paraşütü eğitimi; 15 ile 20 gün boyunca devam etmekte. P2 eğitimine katılanlar, eğitim sonrasında paraşütle atlama konusunda pek çok bilgiye ve deneyime sahip olmaktalar. Başlangıç seviyesi P2 eğitimi ile gökyüzünde uçuş sürecine hızlı bir giriş yapıyorsunuz. P2 eğitimini tamamladıktan sonra ister yamaç paraşütü yapmaya devam edebilirsiniz isterseniz de eğitim seviyenizi daha da ileriye taşıyabilirsiniz.

paragliding-traning

P2 Başlangıç Eğitimi ile Hangi Seviyeye Ulaşabilirsiniz?

Başlangıç eğitimi olan P2 eğitimi ile teorik düzeyde hiçbir eksiğiniz kalmaz. Paraşütle nasıl uçabileceğiniz ve iniş-kalkış sırasında nasıl hareket etmeniz gerektiği öğretilir. P2 yamaç paraşütü eğitiminin teorik kısmı ise yaklaşık 8 saat sürmektedir. 8 saatlik teorik eğitim daha kalıcı bir şekilde öğrenilebilsin diye 2 güne bölünebiliyor. Teorik eğitim sonrasında, öğrencilerin konu hakkında ne seviyede olduklarını anlamak için bir yeterlilik sınavı yapılmakta.

Eğitimlerin güzel tarafı, sınav sonucunun olumsuz olması durumunda, konular tam anlamıyla öğretilene kadar eğitimlere devam edilmesi. Yani, siz P2 eğitiminin teorik kısmıyla ilgili birtakım sorunlar yaşıyorsanız, eksik kalan konuları tam anlamıyla öğrenene kadar teorik eğitimlere devam ediyorsunuz. Bu nedenle, ilk sınavdan başarısız olan kursiyerler, sonraki süreçte yeniden eğitime alınarak eksiklikleri tamamlanıyor. Sonuç olarak; teorik paraşüt bilgilerini öğrenmeden kurtulmak pek mümkün olmuyor. Teorik eğitimler başarı ile tamamlandıktan sonra sıra yer eğitimlerine geliyor.

Yer Eğitiminde Hangi Aşamalar Bulunuyor?

İstanbul paraşüt eğitimi söz konusu olduğunda yer eğitimlerinin önemi oldukça fazla. Ekipmanlarla tanışma aşaması da yer eğitimi safhasında gerçekleşiyor. Yer eğitiminde ekipmanlarla tanışan kursiyerler, sahip oldukları teorik bilgiler eşliğinde zemin üzerinde pratik yapmaya başlıyor. Teorik eğitimlerin monotonluğundan sonra uçma sürecini hissetmeye başladığınız an da tam olarak yer eğitimi safhası.

Yer eğitiminde “koşma” yeterliliğinizin önemi büyük. Çünkü ekipmanları giydikten sonra rüzgarın gücünden faydalanabilmek için standart bir koşu yapmanız gerekiyor. Siz koşmaya başladığınızda paraşütünüz yerde havalanarak uçma pozisyona geliyor. Siz bu aşamada, kuvvetli bir şekilde koşmaya devam ediyorsunuz. Paraşütün rüzgarla buluşması sonucunda, koşu yaparken dengeniz biraz bozulabilir. Ancak zamanla paraşütle birlikte daha dengeli ve güçlü koşular yapabilecek seviyeye ulaşıyorsunuz. Sonuç olarak, panik yok, koşmaya devam!

parasut-egitimi-11

P2 Başlangıç Eğitiminde Uçmayacak mıyız?

Paraşütle atlamaya ve sonrasında uçmaya hazırsanız neden pratik yapmayasınız? P2 yamaç paraşütü eğitiminde teorik eğitimlerden sonra pratik çalışmalara geçiliyor. Yer eğitimi ile süreç boyunca genel olarak neler yapılması gerektiği uygulamalı olarak kursiyerlere anlatılıyor. Peki sonra ne oluyor? Eğitimlerin sonrasında ise deneme uçuşları gerçekleştiriliyor.

10 ile 30 metre arasında değişikliğe sahip tepelerden paraşütle atlama denemeleri yapılıyor. İstanbul paraşüt eğitimikapsamında tepe atlayışları gerçekten çok eğlenceli… Hiçbir tehlikesi bulunmayan eğitimler sayesinde kursiyerler, gerçek bir atlayışın nasıl olduğunu deneyimliyor. P2 eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler, paraşütle uçuş konusunda yeterli donanıma sahip oluyor

İstanbul Paraşüt Eğitimi İçin Başka Hangi Programlar Mevcut?

P2 başlangıç seviyesinde yamaç paraşütü eğitimi aldınız ve süreç genel anlamda hoşunuza gittikten sonra, eğitimlerin seviyesini biraz daha artırmanız mümkün. Bunun için üst seviye eğitimlere katılmanız gerekiyor. Eğer eğitim almak istemiyorsanız ve bulduğunuz her yamaçtan atlamak istiyorsanız da P2 eğitimini başarı ile tamamlamak bunun için yeterli. Gerekli ekipmanları ve uygun koşulları sağladığınızda, paraşütle atlayışlarınıza devam edebilirsiniz. Paraşütle atlamada ileri seviyeye ulaşarak gökyüzündeki heyecana daha fazlasını katmak isteyenler de:

İstanbul paraşüt eğitimi ile kısa sürede gökyüzünde özgürce uçmanız mümkün. Eğitimler boyunca uçmanın tadını alarak, paraşütünüzün zemine geç inmesini isteyebilirsiniz.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel