Yamaç Paraşütü Kaç Metreden Yapılır?

Yamaç paraşütü kaç metreden yapılır? Yamaç paraşütü, heyecan ve adrenalin içeren bir hava sporudur. Günümüzde oldukça popüler olan yamaç paraşütünü profesyonelce yapmak isterseniz yamaç paraşütü eğitimlerine katılabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için yamaç paraşütü kaç metreden yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

 

Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır?

Yamaç paraşütü yapmak için öncelikle yamaç paraşütüne uygun yerler tercih edilmelidir. İstanbul’da Çatalca, Tekirdağ, Silivri yamaç paraşütü için uygun yerlerdir. Uygun yeri bulduktan ihtiyacınız olan tek şey biraz kas gücü ve rüzgar. Artık gökyüzünde süzülebilirsiniz.

Yamaç paraşütü yaparken kullanılan başlıca malzemeler var. Kask, kanat, askı ipleri, yedek paraşüt gibi malzemeler, yamaç paraşütü yaparken can güvenliğinizi sağlamaktadır.

 

 

Yamaç Paraşütü Yapılırken Gerekli Ekipmanlar

Yamaç Paraşütü Kaç Metreden Yapılır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yamaç paraşütü için gerekli olan malzemeler vardır. Bunlar;

Kanat( Kubbe)

Kanatlar yamaç paraşütü için gerekli olan 

 

Kuşam

Pilotun yamaç paraşütü ile uçarken kanada bağlı olarak oturduğu yerdir. Bacak ve göğüsten bağlanan kuşak, pilotun ve varsa yanındaki insanın vücuduna göre ayarlanır. 

 

Askı İpleri

Yamaç paraşütünde kanada bağlı yüzden fazla askı ip vardır. 

 

Yedek Paraşüt

Yamaç paraşütünde yedek paraşüt olması şarttır. Asıl paraşütte sorun meydana geldiğinde pilot, yedek paraşütü açar.

 

Telsiz

Yamaç paraşütü yaparken, telsiz olması gereken bir alettir. Telsiz, pilot ile yerdeki insanların iletişim kurmasını sağlar. 

 

Kask

Yamaç paraşütü yaparken, güvenlik açısından kask takmak oldukça önemlidir. Kazaları önlemek açısından kask takmak zorunludur. 

 

Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı

Yamaç paraşütü kaç metreden yapılır sorusuna cevap vermeden önce yamaç paraşütü yaş sınırından bahsetmek istiyoruz. Yamaç paraşütü yaş sınırı 18’dir. Fakat 18 yaş altındakiler veli izni ile yamaç paraşütü yapabilir. 

Yamaç paraşütüne katılım şartları:

18 yaşını doldurmuş olmak

18 yaşından küçükler için veli izni

Yamaç paraşütü yapabilir ibareli sağlık raporu

En az 1.50 cm-en fazla 2.10 cm boyunda olmak

En az 45 kilogram- -en fazla 120 kilogram ağırlığında olmak

İlköğretim mezunu olmak 

Yukarıda saydığımız maddeler yamaç paraşütü yapmak için gerekli şartlardır. 

 

Yamaç Paraşütü Kaç Metreden Yapılır?
Yamaç Paraşütü Kaç Metreden Yapılır?

Hava sporları arasında en popüler olanlardan biri olan yamaç paraşütü, yüksek oranda heyecan ve adrenalin içermektedir. Paraşüt eşliğinde gökyüzünde süzülmek oldukça nefes kesici. Peki, yüksek yamaçlardan süzülerek yapılan yamaç paraşütü kaç metreden yapılır?

Başlangıç için 1300-1500 metre yükseklik tercih edilmektedir. Bu yükseklik seviyesi 2200 metreye kadar devam etmektedir. Kısaca yamaç paraşütü kaç metreden yapılır sorusuna vereceğimiz yanıt, yamaç paraşütü ortalama 1000 metre ile 2200 metre arasında yapılmaktadır. 

Yamaç paraşütünü alanında uzman pilotlar eşliğinde öğrenmek isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog