yamac-parasutu-s1

İstanbul Yamaç Paraşütü Eğitimleri Hangi Aşamalardan Oluşuyor?

Yamaç paraşütü eğitimleri ile en zorlu mesafelerden uçuş yapmak mümkün. Bunun için donanımlı bir eğitimle birlikte yeterli ekipman gerekiyor. İstanbul yamaç paraşütü eğitimleri başlangıç eğitimiyle tüm kursiyerlere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Başlangıç düzeyindeki yamaç paraşütü eğitimi, P2 Eğitimi olarak tanımlanmakta. P2 Eğitimi sayesinde, daha önce yamaç paraşütü ile tanışmamış olanlar, hem gökyüzünde kendisine eşlik edecek olan paraşütleri yakından tanıyor hem de uçuş için ihtiyaç duyduğu teorik bilgileri ediniyor.

Paraşütle uçmayı öğrenmek için sadece teorik eğitimler elbette yeterli değil. Bu nedenle, P2 Eğitimi boyunca yer eğitimleriyle başlayan pratik çalışmalar, orta yüksekliğe sahip tepelerden yapılan uçuşlarla devam ediyor. Bu eğitimi başarı ile tamamlayanlar artık pek çok güzergahtan uçuş yapabilme yeterliliğine ulaşıyor.

Başlangıç Yamaç Paraşütü Eğitimi İle Neler Yapılabilir?

P2 Eğitimi kapsamında verilen yer eğitimleri, paraşütle pratik olarak tanışma imkanı tanıyan önemli bir aşama… Bu aşamada, koşma yeterliliği ön planda ve güçlü bir koşu yapılarak paraşütün yerden havalanması sağlanıyor. Rüzgarın gücü sayesinde kanatlar yerden bir ivme ile kalkarak hava ile buluşuyor. Rüzgarın etkisi ile havadaki paraşütü kontrol etmek kolay olmayabilir. Bunun için, eğitmenin direktifleri eksiksiz olarak uygulanmalı. İstanbul yamaç paraşütüeğitimi için kursiyerlerin birtakım özelliklere sahip bulunması gerekiyor. 16 yaşından gün almış olan herkes, yamaç paraşütü eğitimi alabilmekte.

P2 Yamaç paraşütü eğitimi ile temel düzeyde paraşüt kullanma donanımı elde ediliyor. Teorik olarak verilen kapsamlı dersler sayesinde, işin tüm noktaları öğrenilebiliyor. Başlangıç eğitimi, kursiyerlerin uçma hevesi ile başladıkları bir program. Bu nedenle, bu heveslerini gökyüzünün tadını çıkararak almak isteyen kursiyerler P2 Eğitimlerinden büyük bir keyif alacak…

İleri Seviye Eğitimler Ne İşe Yarıyor?

Yamaç paraşütü eğitimlerine P2 Eğitimi ile başlayan kursiyerler, eğitimi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra çıtayı biraz daha yukarı çekebilmekteler. P2 Eğitiminden sonra P3 Eğitimi geliyor. Orta seviye olarak adlandırılan P3 Eğitimi, heyecanı biraz daha fazla yaşamak isteyenlere hitap ediyor.

P3 Eğitiminde en çok dikkat çeken olay ise ters kalkış tekniğinin öğrenilmesi. Teorik eğitimlerle desteklenen pratik eğitimler, kursiyerlerin havada daha uzun süre boyunca güvenli ve kontrollü kalmaları için gereken bilgileri sağlıyor. Bu sayede, zorlu şartlarla mücadelede kursiyerlerin hangi tedbirleri alabilecekleri, pratik bir şekilde öğretiliyor.

İstanbul yamaç paraşütü P3 Eğitimleri sırasında kursiyerler kendi uçuş planını yapmayı öğreniyor. Paraşüt eğitimini ileri seviyeye taşımak, kursiyerlere gökyüzünde daha özgür olma imkanı tanıyor. P3 Eğitimlerinde önemli olan bir diğer konu ise manevralar… Gökyüzünde keyifli manevraları hatasız bir şekilde yapabilmek için kapsamlı bir eğitime ihtiyaç bulunuyor. P3 Eğitimlerinde, manevraları kusursuz yapmak üzere nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatılıyor.

yamac-parasutu-s2

P4 Eğitiminin Dayanılmaz Cazibesi

P2 Eğitiminden sonra alınan ileri seviye eğitimleriyle kursiyerlerin havada kalma süreleri ve genel anlamda uçuş deneyimleri artırılmak isteniyor. Bu sayede deneyimli pilotların yetişmesi için gerekli olan tüm şartlar sağlanabilmekte. P4 Eğitimi de aynı amaçla veriliyor ve “Pilot Eğitimi” olarak adlandırılıyor.

Pilot eğitimlerinde, yelken uçuşları ağırlıklı olarak kursiyerlere öğretiliyor. Termik uçuşlar, türbülans karşısında öğrencilerin nasıl hareket etmelerini anladıkları özel eğitimler. Eğitim derecesi arttıkça, zorlu hava şartlarıyla mücadele etmek için kursiyerlerin daha fazla deneyimli hale gelmeleri sağlanıyor.

P4 İstanbul yamaç paraşütü eğitimleri, GPS üzerinden takip ediliyor. GPS takibi, kursiyerlerin uçuş sürelerini kayıt altına almak ve lisans için gerekli olan uçuş sürelerini doldurmak için gerekli. P4 Eğitimlerinde 1000 metrenin üzerine çıkabilmek önemli. Çünkü 1000 metrenin üzerine çıkılmadığında termik uçuş şartının sağlanmadığı kabul ediliyor. 1000 metrenin üzerine bir sefer sırasında çıkamadığında ise alternatif olarak 700 metrenin üzerine iki kere çıkılması gerekiyor. 700 metre üzerine iki kez çıkıldığında da termik uçuş için gerekli olan şartın sağlandığı kabul ediliyor.

İleri Seviye Eğitimlerinden Önemli Biri-P5 Eğitimi

90 km doğrusal uçuş yapabilme yeterliliği P5 Eğitiminde pilotlardan beklenen bir yeterlilik. Her kursiyerin iki ile dört arasında değişen uçuş hakları bulunmakta. Eğitimin gereksinimlerini tamamlayan kursiyerler, sınavları da tamamladıkları takdirde P5 Eğitiminden başarılı sayılıyor. P5 Eğitimleri hava şartlarına göre değişmekle birlikte yaklaşık 20 gün sürüyor. İstanbul yamaç paraşütü eğitimi, mevcut uçuş seviyesini ve havadaki özgürlüğünü artırmak isteyen kursiyerlere çok sayıda eğitim imkanı sunuyor.

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog Genel