THK Yamaç Paraşütü

THK Yamaç paraşütü, en hafif hava aracıdır. Yamaç paraşütüne elverişli bir tepeden koşarak yapılan bu aktivitede doğal hava akımları sayesinde yükselirsiniz. 

Havacılık son derece ciddi kuralları olan ve doğru bir eğitim süreci isteyen bir alandır. Yamaç paraşütünü profesyonel olarak kullanmayı öğrenmek için eğitim almak gerekmektedir. Peki THK yamaç paraşütü nedir, kuralları nasıldır? Hep birlikte bakalım.

THK Yamaç Paraşütü Eğitimi

THK yamaç paraşütü

THK yamaç paraşütü kursu, havacılık kurslarını ücretsiz veren tek kurumdur. Her yıl 60 binden fazla genç THK yamaç paraşütü eğitimi ile havacılığa adım atmaktadır.

Türk Hava Kurumu, yamaç paraşüt eğitimlerine 1996 yılında başlamış ve günümüzde hala faaliyet göstermektedir. THK, üst düzey eğitimler sonucunda verdiği eğitim sertifikaları ile yamaç paraşütünün ülkemizde gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Türk Hava Kurumu, sivil havacılık konusunda ulusal alanda kırılan rekorların resmi onaylama ve sertifikalandırma işlerinde tek yetkilidir.

 

THK Yamaç Paraşütü Kursu

THY yamaç paraşütü

THK yamaç paraşütü kursuna katılabilmek için ilk başta Türk Hava Kurumu’na başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruda bulunmak için Türk Hava Kurumu’na üye olmak gereklidir. Üyelik sonrası gerekli yerlere müracaat etmek veya dijital platformlardan form doldurulması zorunludur. 

THK yamaç paraşütü kursuna katılmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar:

16 yaşını doldurmuş olmak.

En az ilkokul mezunu olmak.

En az 1.55 cm en fazla 2.00 cm boyunda olmak.

En az 45 kg, en fazla 110 kg ağırlığında olmak. 

16 yaşından küçük çocuklar velinin imzasıyla kursa katılabilir. 

Kalp, astım gibi hastalıklara sahip olmamak.

Sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almak. 

 

Bu şartlara sahip olanlar THK yamaç paraşütü kursuna katılabilir.

THK yamaç paraşütü kursu P2 başlangıç seviyesi eğitimi kısa sürmektedir. Hava koşullarına göre kurs süresi uzayıp kısalabilir. Kursa devamlılık mecburidir. Teorik ve uygulamalı derslerden oluşan eğitimin sonunda yazılı sınav uygulanmaktadır. Yazılı sınavda %70 başarılı olan öğrencilere THK yamaç paraşütü kursu sonunda P2 sertifikası verilmektedir.

THK yamaç paraşütü kursu Erzincan, Karain ve İnönü Havacılık Eğitim Merkezlerinde verilmektedir. Yamaç paraşütü kursuna katılacak olan öğrencilerin yanlarında rahat hareket edebilecekleri giysiler getirmesi istenmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayın https://www.thk.org.tr/yamacparasutu

 

THK Yamaç Paraşütü Fiyatları

THK Yamaç paraşütü fiyatı oldukça araştırılmaktadır. THK yamaç paraşütü eğitimini ücretsiz şekilde vermektedir. THK yamaç paraşütü eğitimi, pratik uçuş, hava trafik kuralları, acil durumlarda yapılacaklar ve yedek paraşüt açma gibi teknikleri öğrenmenizi sağlayacak. 

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Blog