PARAŞÜT

Paraşüt, bir nesnenin ortamda kaldırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan araçtır. Günümüzde kullanılan paraşüt, 1783 yılında Fransız sanatçı tarafından tasarlanmıştır. 1797 yılında sıcak hava balonundan ilk paraşüt atlayışı gerçekleşmiştir.

Paraşüt Çeşitleri Nelerdir?

 

paraşüt
paraşüt

Paraşüt çeşitleri dörde ayrılır.

  • Yuvarlak Paraşüt

Tarihte kullanılmaya başlayan ilk paraşüt türüdür. Bu paraşüt türü hala kullanılmaktadır. Paraşütlerin %90’ı yuvarlak paraşüttür. Orduda ve acil durum paraşütleri olarak kullanılıyor. Denizanası olukları olarak adlandırılır.  Paraşüt bezinin üstünde olan delik, paraşütün yavaş salınmasını sağlar. Kontrol edilmesi kolay olan bu paraşütler, kolay açılması ve eğitimin kolay olması sebebiyle sıkça tercih edilmesini sağlar.

  • Haç Biçiminde Paraşüt

Salınımı azaltarak sağlam bir sağlamak için tasarlanmıştır. Haç biçimli kare şeklindeki oluklar, son zamanlarda ABD Ordusu tarafından değiştirilerek kullanılmaya başlandı. İniş hızını %30 azaltan Haç biçimli paraşüt, iniş yaralanmalarını engeller. Bu oluklar askeri manevralar haricinde çok kullanılmaz.

 

  • Rogallo Kanatlı Paraşütler

İleri hızı arttırmak ve iniş hızını azaltmak için kullanılır. Spor paraşütle atlama ile ilgili bir çok deney yapılmıştır. Farklı paraşüt çeşitlerinin tanıtılmasıyla eskisi gibi kullanılmamaktadır.

  • Halka Şeklinde Paraşüt

Yuvarlak paraşütlerden daha düşük sürtünme faktörüne sahiptir. Hava deliklerinin konumu, inişte kayda değer bir hız verebilir.

 

  • Ram-Air Paraşüt

Paraşüt türlerinin çoğu ram-air paraşüttür. Kendi kendine şişen hava folyoları, hız ve yön yönünde kontrol sağlar. Havalandırma ve fren hatları yüksek derecede kontrol sağlar. Yönlendirmesi oldukça kolay olan ram-air paraşütleri modern atlayışlarda yaygın kullanılmaktadır.

paraşüt
paraşüt

Sen de yamaç paraşütü eğitimi alarak, gökyüzünde süzülmek istersen bizimle iletişime geç.

 

 

 

Yazar: Paraşüt Eğitimi.com Genel